Oryginalne wachlarze, piękne kostiumy, niezwykłe pamiątki po niezwykłych artystach polskiej sceny dramatycznej i operowej XIX i XX wieku oglądać można w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Każdy, kto podejmie próbę wyruszenia w tę niezwykłą podróż w czasie, znajdzie tu wykonane ręcznie, unikalne dzieła sztuki – eksponaty powstałe w paryskich pracowniach Duvelleroy i Voisini, hiszpańskiej wytwórni Casa Diego Madrid, wiedeńskiej firmie Adolfa Schwarza, także te pochodzące z Dalekiego Wschodu. Wystawa nosi tytuł: Najlepsza sekretu zasłona.Wachlarze i inne cimelia ze zbiorów Muzeum Teatralnego w Warszawie. Można ją zobaczyć w Białymstoku dzięki współpracy Opery z Muzeum Teatralnym w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej oraz Muzeum Podlaskim.
Na potrzeby tej ekspozycji zbiór został wzbogacony o pamiątki teatralne, cimelia i dary benefisowe gwiazd. Dzięki temu w Białymstoku można podziwiać bezcenne fragmenty kolekcji pamiątkowej Józefiny Reszke, Ady Sari czy Heleny Modrzejewskiej.
„Trudno sobie wyobrazić damę 100 lat temu bez wachlarza, był niezbędny na scenie, w salonie i w domu” – mówił otwierając wystawę wspólnie z marszałkiem województwa Jarosławem Dworzańskim i dyrektorem OiFP Roberto Skolmowskim, dyrektor Muzeum Teatralnego Andrzej Kruczyński. Na wystawie znajduje się około 30 wachlarzy prezentowanych wcześniej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej: malowanych, drukowanych, zrobionych z koronek weneckich czy z piór rzadkich ptaków. Odnaleźć można np. wachlarz Heleny Modrzejewskiej z piór orlich. Są też wachlarze autografowe, np. Lucyny Kotarbińskiej z podpisami wielkich artystów okresu Młodej Polski i wierszem Kazimierza Przerwy - Tetmajera.
To wystawa dla ludzi interesujących się przeszłością teatru i to oni znajdą tu fantastyczne rzeczy. To także lekcja dla młodzieży, by zobaczyła jak widowiskowy był dawny teatr. To wystawa dla szerokiej publiczności – podkreślał Andrzej Kruczyński.
Pracownicy Muzeum Teatralnego przywieźli także oryginalne kostiumy. By mogły być eksponowane, Opera przygotowała specjalne gabloty. Ta niezwykła wystawa ma być bowiem początkiem kolejnych przedsięwzięć wystawienniczych organizowanych wspólnie z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, Muzeum Teatralnym oraz z Muzeum Podlaskim w Białymstoku.
Fotorelacja z otwarcia wystawy, autor zdjęć Michał Heller/OiFP